Rząd pracuje nad istotną nowelizacją ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Projekt oznaczony numerem UD260, przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, ma na celu uproszczenie procedur i zwiększenie efektywności postępowań upadłościowych, w szczególności tych, które dotyczą osób fizycznych – zarówno prowadzących działalność gospodarczą, jak i nieprowadzących.
Obecnie sąd z urzędu nadzoruje realizację planu spłaty wierzycieli przez osobę upadłą. Projekt nowelizacji przewiduje odejście od tego obowiązku – sąd będzie mógł interweniować tylko na wniosek zainteresowanego, np. wierzyciela.
To rozwiązanie odciąży sądy i przyspieszy inne sprawy. W praktyce oznacza też, że brak złożenia np. sprawozdania rocznego nie będzie już automatycznie podstawą do uchylenia planu, o ile spłaty są realizowane prawidłowo.
Jedną z najbardziej korzystnych zmian dla dłużników będzie automatyczne umorzenie zobowiązań po zakończeniu planu spłaty. Zgodnie z projektem, po upływie 3 miesięcy od zakończenia planu, długi zostaną umarzane z mocy prawa, bez konieczności składania dodatkowych wniosków czy prowadzenia postępowań.
Jeśli ktoś spłaci wierzycieli wcześniej niż zakładał plan, również będzie mógł wnioskować o jego skrócenie – a po 3 miesiącach od zakończenia takiego skróconego planu, długi również zostaną umorzone.
Nowelizacja przewiduje także ograniczenie możliwości składania skargi kasacyjnej w sprawach dotyczących ustalania planu spłaty oraz umorzenia zobowiązań. To oznacza, że orzeczenie sądu drugiej instancji będzie ostateczne.
Projekt zakłada szereg rozwiązań, które uproszczą życie osobom będącym w upadłości:
🔹 Sprawozdania roczne – będą składane w jednolitej formie, bez formalnej oceny przez sąd.
🔹 Obwieszczenia – będą mogły być przygotowywane nie tylko przez sędziów, ale też przez ich asystentów lub pracowników sekretariatu.
🔹 Zaliczki na koszty postępowania – będą zryczałtowane, co zwiększy przewidywalność kosztów.
🔹 Wynagrodzenie syndyka – w sprawach osób fizycznych nieprowadzących działalności będzie powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.
🔹 Krajowy Rejestr Zadłużonych – dane o osobie upadłej będą usuwane po 3 latach od terminu umorzenia długów.
Nowelizacja znajduje się obecnie na etapie prac Rady Ministrów. Zgodnie z harmonogramem, ustawa ma zostać przyjęta w III kwartale 2025 roku. Dokładna data wejścia w życie nowych przepisów nie została jeszcze określona, ale wiadomo, że zmiany będą miały charakter systemowy i wymagają przygotowań po stronie sądów, syndyków i innych uczestników postępowań.
Doradca Restrukturyzacyjny
Agata Sommer-Kolmasiak
Kancelaria Doradcy Restrukturyzacyjnego
Ul. Sienkiewicza 1 lok 9
42 – 600 Tarnowskie Góry
NIP 645 143 79 14
REGON 388928336
Tel. +48 889 222 811
a.sommer.kolmasiak@syndyktg.pl
kancelaria@syndyktg.pl
e-doręczenia
AE:PL-63301-37562-IASJG-21